گزارش تفصیلی سومین دوره رویداد از ایده تا اجرا

File number: 2810871

“از ایده تا اجرا” یک کارگاه دو روزه با رویکردی آموزشی – تجربی است که در انتهای هفته (چهارشنبه و پنجشنبه) و در تاریخ ۲۸و۲۹ بهمن ماه برگزار شده است.در این رویداد شرکت کنندگان علاقه¬مند به فرآیند کارآفرینی و استارت آپ، گرد هم می آیند تا در ۲ روز تمام دانش مقدماتی لازم جهت ورود به حوزه کارآفرینی را فرا گیرند.

یکی از تفاوت های عمده این رویداد با دیگر رویداد های کارآفرینی برگزار شده در کشور مانند “استارت آپ ویکند” در این است که برخلاف “استارت آپ ویکند”، در این رویداد شرکت کنندگان پس از آموزش تمامی مباحث مورد نیاز و تشکیل تیم، اقدام به ایده پردازی به صورت تیمی می کنند که این امر باعث بالا رفتن کیفیت ایده های ارائه شده در چنین رویدادی میگردد.

در این رویداد به شرکت کنندگان، طی یک کارگاه آموزشی جذاب، آموزش داده مي‌شود كه چگونه مي‌توان در زمينه كسب و كارهاي اينترنتي از هيچ به يك ايده ناب و جهاني دست يافت. سپس چگونه مي‌توان اين ايده را به يك مدل كسب و كار با كيفيت تبديل كرده و نظر سرمايه‌داران را به آن جلب كرد.

یکی از نکات مهم برای برگزاری یکرویداد موفق، اطلاع رسانی جامع و کامل درباره اهداف برگزاری همایش می باشد که این مهم با اطلاع رسانی در سایت های مهم خبری نظیر خبرگزاری ایمنا، ایسنا، کاریا و اصفهان پلاس و نت استارت  و … محقق شد.

بار دیگر نوبت به ما رسیده بود که تجربیات و دست آورد های خودمون از دومین رویداد از ایده تا اجرا و نیز تمامی رویداد هایی که در سطح شهر اصفهان دیدیم و از نزدیک تجربه کردیم رو گرد هم بیاریم و برای سومین بار این رویداد برگذار بشه تا بتونیم جمله ی زکات علم نشر آن است را معنا کنیم.

به دنبال آن محمد رضا صالحی و مجتبی عزیزی به همراه تجربیات آقای حمید صابری و چند تن از دوستان دیگر تصمیم به برگزاری این رویداد صورت گرفتند .

همکاری و مساعدت جناب آقای مهندس تابعی مسئول انجمن مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات و جناب آقای دکتر قاسم آقایی رییس دانشکده فنی مهندسی دانشگاه شیخ بهایی و جناب آقای دکتر خاتون آبادی مدیر امور فرهنگی و دانشجویی و جناب آقای دکتر زعفرانی ریاست دانشگاه شیخ بهائی و نیز همکاری پر نشاط دکتر شهشهانی رییس مرکز کارآفرینی دانشگاه شیخ بهایی تاثیر به سزایی در برگزاری این رویداد به همراه داشت .

با تجربه ای که از رویداد های دو سال گذشته و همکاری در برگزاری استارتاپ ویکند پیدا کرده بودیم بنابراین شد که نقاط ضعف رویداد قبلی کمرنگ تر و نقاط قوت پر رنگ تر بشن البته با چاشنیه زیاد از ایده های نو و خلاقیت که باعث بشه ما شاهکار خود را خلق کنیم و فقط به چشم یه رویداد ساده بهش نگاه نکنیم .

این رویداد توسط انجمن مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات با همکاری مرکز کارآفرینی دانشگاه ، بازار فروش آثار هنری ” بازآرتچه” ، بسیج دانشجویی شهید همت و سامانه ثبت نام رویداد ایونت سنتر و نیز گروه فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران تکنیک  برگزار شد که بدون شک هیچ رویداد با کیفیتی رو بدون همکاری با اسپانسر ها نمی توان برگزار کرد.

خلاصه مفید و مختصر از کارهایی که قرار بود در رویداد صورت بگیرند در پوستر زیر به آن اشاره شده :

از ایده تا اجرا

چهارشنبه برنامه راس ساعت ۱۴:۳۰ با تلاوت قرآن و پخش  سرود ملی به صورت رسمی آغاز شد. در ابتدا آقای محمد رضا صالحی (مجری برنامه)، علاوه بر معرفی خود , برنامه رویداد و اتفاقاتی که قراره بیفته رو به صورت کلی اشاره کرد.

حالا نوبت رسیده بود به اینکه مهندس محمد علی زاهدی بتونه با ارائه “استارتاپ چیست و اکوسیستم کارافرینی چگونه است؟”شرکت کنندگان را با اکوسیستم کارآفرینی آشنا بکنه.

پس از محمد جان نوبت رسید به مهندس عاطفه داوریان تا بوم مدل کسب و کار که پایه و اساس تمام اینگونه رویدادها هست رو به بچه ها نشون بده و همه رو به سمت چگونگی کار با اون ببره . در این ارائه درباره چگونگی تبدیل یک ایدع به یک مدل کسب و کار جهت اجرائی کردن ایده ها و جلب نظر سرمایه گذاران توضیحات لازم را داد .

پس از خانم داوریان مهندس مهدی ناصری ارائه خود برای کار گاه از هیچ تا ایده با با عنوان “سه شاه راه اینترنتی” شروع کرد . در ابتدا مهندس ناصری مسابقه یخ شکن را اجرا کرد . در این مسابقه شرکت کنندگان به ده گروه تقسیم شده و شروع به ایده دهی کردند . ایده ها بعضی خنده دار بود مثل “ماست آنلاین” ، بعضی ایده ها خشن بود مثل “داعش خرخون” ، بعضی هم واقعا هوشمندانه مثل “دسته بیل آبی” . به هر نحوی بود این مسابقه برگزار شد و یخ شرکت کنندگان آب شد و به قول آقای ناصری :”شرکت کننده هایی که ته سالن بودند بالاخره اومدند جلو ” . بعد از اتمام این مسابقه ارائه اصلی مهندس ناصری شروع شد . از نظر من نویسنده این بهترین ارائه رویداد بود ولی باید دید نظر شرکت کنندگان چه بوده است…؟؟

حالا نوبت به چهره ی پر انرژی و دلسوز و مهربان برای دانشجوها جناب دکتر شهشهانی رسید که در ارائه خود تکنیک های مورد نیاز برای کارآفرین شدن رو به ما گوشزد کردند.

مثل تمامی رویدادها این رویداد هم حسابی با تعدد سخنرانی هاش مشتاقان کارآفرینی رو کلافه کرد. پس چاره ای نداریم به جز رفتن به قسمت شیرین رویداد یعنی استاراحت و پذیرایی .

در انتهای روز چهار شنبه آقای محمد رضا صالحی مجری رویداد فرآیندی که روز پنج شنبه قرار بود اتفاق بیفتد را به شرکت کنندگان توضیح داد .

با آغاز روز پنج شنبه شرکت کننده ها بهمراه تسهیل کننده گان خود به کلاس های خود رفتند تا کار تیمی را آغاز کنند . فرایند کار تیمی به این صورت با یک طوفان فکری آغاز میشد تا تیم ها به یک ایده ناب در موضوع خود برسند کار همگی تیم ها به خوبی پیش می رفت ولی برای بهتر شدن ایده های تیم ها ، مربی های رویداد به هر تیم سر میزدند و مشکلات تیم ها را برطرف میکردند .این تیم پر تجربه شامل افراد زیر بود:

 • مهندس مهدی ناصری
 • محمد حسن شهشهانی
 • محمد علی زاهدی
 • محمد رضا شیخ بهایی
 • میلاد نکوفر
 • مهندس عاطفه داوریان
 • مهندس علیرضا ابوطالبی
 • مهندس سپهر اسدیان

در مرحله اول کار تیمی طوفان فکری انجام شد و در هر تیم تعداد زیادی ایده – در ابتدای این مرحله بر روی کمیت این ایده ها تمرکز بیشتری وجود دارد – مطرح شد و بعد از آن روی کیفیت این ایده ها بحث شد تا در انتها هر تیم به یک ایده نهایی دست یابد . همچنین حضور مربی ها در حین کار تیمی تاثیر به سزایی داشت و تیم ها را در مسیر درست قرار میدادند. تیم ها بعد از سه ساعت کار فکری بسیار دشوار برای ناهار و نماز و استراحت از کلاس ها خارج شدند و نفسی تازه کردند . بعد از این استراحت تیم ها کار روی بوم مدل کسب و کار را آغاز کردند و با کمک مربی ها آماده شدند برای ارائه ی خود این فرآیند نیز تا ساعت ۵ همگی را خسته کرد ولی شوق ارائه و بهترین بودن در این رقابت به انرژی تموم نشدنی میداد .

راستی در ارائه ها هر تیم ۵ دقیقه فرصت دارد تا ایده خود را برای داوران توضیح دهد و در ۵ دقیقه بعدی باید به سوالات داوران درباره ایده ها پاسخ میدادند. پس از اتمام ارائه ها داوران به شورا مینشینند تا تیم های برتر را انتخاب کنند .

خیلی خب ساعت ۵ شده همه تیم ها در تالار شیخ بهایی آماده هستند تا به پایان این همه دوندگی برسند.

مراسم اختتمایه با یک آهنگ نسبتآ ملایم شروع شد .در اختتامیه ابتدا از تسهیل کننده گان و مربیان و برگزار کننده گان رویداد تقدیر کوتاهی به عمل آمد که این تقدیر جبران زحمات آن ها رو نکرد ولی امید واریم همیشه موفق باشند و در دیگر رویداد ها نیز ما را همراهی کنند و در ادامه ارائه های تیم ها آغاز شد .

تیم های شروع کردن به فروختن محصولشون به داورا و جمعیت حاضر توی تالار (ما که میگیم خیلی خوب بود و من اگه بودم میخریدم)

بعد از اتمام ارائه ها تیم ها برای پذیرایی راهنمایی شدن و عکس گرفتن تا داورا به شور بروند.

ضمنا در اختتمایه جناب قاسم آقایی نسبت به به وجود آمدن رشته ای دیگر در دانشگاه شیخ بهایی خبرهایی نیز به دانشجویان دادند.

ایده های مطرح شده در این دوره :

گیفمبر:

ایده ای برای افراد پرمشغله که مناسبت هایی چون روز تولد،روز نامزدی و… در خاطر آن ها نمیماند.

افراد می توانند با مراجعه به سایت گیفمبر و مشخص کردن افرادی می خواهند به آن ها تبریک یا تسلیت بگویند و زمان این رخداد ها برای آن ها هدیه هایی که شامل شکلات و شیرینی،گل،کتاب و کارت پستال فرستاده و آن ها را هیجان زده کنند.

شیکش کن نفلش کن:

نرم افزار مبتنی بر مکان که افراد با استفاده از اکانت خود با دیگران که در نزدیکی خویش قرار دارند را مشاهده کنند و با آن ها بازی را شروع کنند.هر دو نفر که در این بازی شرکت میکنند تلاش میکنند فاصله ی مکانی خود را حفظ کنند تا در بازی پیروز شوند.طریقه ی بازی به اینصورت است که افراد بازی را در فاصله ۱۰متری شروع و کسی که مورد حمله قرار میگیرد باید این فاصله را تا ۱ دقیقه بعد حفظ کند.

از طرف نویسنده : این شیکش کن فکر کنم منظورشون همون تکون دادنه شما چی فکر میکنین؟؟؟

یونی نت:

وای شب امتحان است    مـــن چـــه کنم خـــدایا

جزوه ندارم و صـــبح    حرف یه امتحان اسـت

بخت سیاهم ای کــاش  به کـــــام من درآیــــی

Voice و صدای استاد   از یــونــی نـت بـیـایــد

این ایده به فروش جزوات کلاسی استاد هر جلسه و فروش خلاصه ی کتاب های معرفی شده توسط اساتید در زمان امتحانات می پردازد .

استوکیت:

ایجاد یک فضای قابل اطمینان برای کمک به آموزش کودکان وبهبود و ارتقای تدریس کودکان با استفاده از انیمیشن

ایده خرخون شو :

ایجاد فضای آزمایش و آزمون برای هر دانش آموز جهت ارزیابی خود و نیز مدیریت بهتر پدر و مادر از فضای درسی فرزندان خود با استفاده از خرخون شو

پایه ای :

پیدا کردن یک همسفر و همیار برای شروه یک سفر درون شهری ، این ایده تمام هدف خود را برای افراد دارای سن ۱۸ تا ۴۰ سال طراحی و پیاده سازی آن را از شهر اصفهان شروع خواهند کرد.

Proway :

هدف ایده پردازان این ایده تعیین مسیر شغلی افراد جویای کار،افراد نیازمند یادگیری،دانشجویان ترم آخرو فارغ التحصیلان رشته های مختلف می باشد.همچنین این افراد را با کارآفرینان و کسانی که نیاز به نیروها متخصص نیاز دارند مرتبط میکنند.

هادل و کادل :

ایجاد یک شبکه از ورزشکاران  مربیان و صاحبان مکان های ورزشی برای تسهیل جمع شدن افراد کنار هم و پرداختن به فعالیت های ورزشی…

در انتها سه تیم برتر معرفی شدند :

تیم اول:

هادل و کادل :

DSC_0584

تیم دوم:

گیفممبر

DSC_0572

تیم سوم:

شیکش کن نفلش کن !

DSC_0559

داوران رویداد :

DSC_0432

تیم اجرایی همایش :

 • تیم برگزاری : آقایان محمد رضا صالحی ، مجتبی عزیزی

با تشکر ویژه از جناب آقای مهنس مهدی تابعی وجناب آقای مهندس محمد حسن شهشهانی و جناب آقای حمید صابری

 • داوطلبین جهت کمک برای برگزاری که بی هیچ مزدی ما را یاری کردند:

آقایان مصطفی رشادی ، محمد رضا عبدلیان ، خالد امینی ، طه قاسمی.

 • سازنده کلیپ : آقای محمد رضا عبدلیان.
 • عکاس ها : آقای محمد باقرزاده و خانم زهرا فیروزی.
 • تسهیل کنندگان : آقایان سعید محمد علی رجب ، علی شعبانی ، امین ترکی ، خانم ها زهرا سلمانی ، سحر حسینی ، ریحانه اباذری ، الناز حیدری و بهناز دشتی.
 • مسئول سایت : مجتبی عزیزی

همچنین از تمام عزیزان و دست اندرکاران که ما رو در برگزاری رویداد یاری رساندند کمال سپاس گذاری را داریم.

نتایج نظرسنجی رویداد :

1

در اینجا میشه دید که شرکت کننده ها هم با من در مورد ارائه مهندس ناصری هم عقیده بودند …

 

عکس دسته جمعی رویداد :

DSC_0455

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *