گزارش تفصیلی دومین دوره رویداد از ایده تا اجرا

“از ایده تا اجرا” یک کارگاه دو روزه با رویکردی آموزشی – تجربی است که در انتهای هفته (چهارشنبه و پنجشنبه) و در تاریخ ۲۰ و ۲۱ اسفندماه برگزار شده است.در این رویداد شرکت کنندگان علاقه¬مند به فرآیند کارآفرینی و استارت آپ، گرد هم می آیند تا در ۲ روز تمام دانش مقدماتی لازم جهت ورود به حوزه کارآفرینی را فرا گیرند.

یکی از تفاوت های عمده این رویداد با دیگر رویداد های کارآفرینی برگزار شده در کشور مانند “استارت آپ ویکند” در این است که برخلاف “استارت آپ ویکند”، در این رویداد شرکت کنندگان پس از آموزش تمامی مباحث مورد نیاز و تشکیل تیم، اقدام به ایده پردازی به صورت تیمی می کنند که این امر باعث بالا رفتن کیفیت ایده های ارائه شده در چنین رویدادی میگردد.

در این رویداد به شرکت کنندگان، طی یک کارگاه آموزشی جذاب، آموزش داده مي‌شود كه چگونه مي‌توان در زمينه كسب و كارهاي اينترنتي از هيچ به يك ايده ناب و جهاني دست يافت. سپس چگونه مي‌توان اين ايده را به يك مدل كسب و كار با كيفيت تبديل كرده و نظر سرمايه‌داران را به آن جلب كرد.

یکی از نکات مهم برای برگزاری یکرویداد موفق، اطلاع رسانی جامع و کامل درباره اهداف برگزاری همایش می باشد که این مهم با اطلاع رسانی در سایت های مهم خبری نظیر خبرگزاری ایمنا، ایسنا، کاریا و نت استارت و … محقق شد.

به دنبال آن ما سه نفر محمد رضا صالحی و حمید صابری و مجتبی عزیزی به صورت گروهی تصمیم به برگزاری این رویداد کردیم . ما سه نفر در رویداد های مختلف کارآفرینی در سطح شهر تجربیات بسیار خوبی به دست آورده بودیم که این جرقه به ذهنمان زد که برای بار دوم این رویداد را برگزار کنیم تا دانشجویان دیگر را از مباحث شیرین در این زمینه آشنا کنیم . آستین ها رو بالا زده و کار رو شروع کردیم . به صورت گروهی ایده پردازی انجام دادیم و به صورت تیمی آن را اجرا کردیم و نتیجه اش شد برگزاری دومین رویداد از ایده تا اجرا مورخ تاریخ ۲۰ و ۲۱ اسفند ۹۳ که در سطح استان برگزار میشد.

البته ناگفته نماند که جلسه های متعددی با مهندس ناصری که از مربیان استارتاپ ویکند بوده و دکتر شهشهانی رییس مرکز کارآفرینی دانشگاه شیخ بهایی برگزار کردیم و از نظرات این عزیزان هم بی بهره نماندیم . هم چنین همکاری و مساعدت جناب آقایمهندس تابعی مسئول انجمن مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات و جناب آقای دکتر قاسم آقایی رییس دانشکده فنی مهندسی دانشگاه شیخ بهایی و جناب آقای دکتر خاتون آبادی مدیر امور فرهنگی و دانشجویی تاثیر به سزایی در برگزاری این رویداد به همراه داشت .

با تجربه ای که از رویداد سال گذشته و استارتاپ ویکند پیدا کرده بودیم بنابراین شد که نقاط ضعف رویداد قبلی کمرنگ تر و نقاط قوت پر رنگ تر بشن البته با چاشنیه زیاد از ایده های نو و خلاقیت که باعث بشه ما شاهکار خود را خلق کنیم و فقط به چشم یه رویداد ساده بهش نگاه نکنیم .

رویداد با همکاری انجمن مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات با مرکز کارآفرینی دانشگاه و دانشگاه شیخ بهایی و شرکت مخابرات استان اصفهان و مرکز جهاد دانشگاهی واحد اصفهان برگزار شد که بدون شک هیچ رویداد با کیفیتی رو بدون همکاری با اسپانسر ها نمی توان برگزار کرد.

خلاصه مفید و مختصر از کارهایی که قرار بود در رویداد صورت بگیرند در پوستر زیر به آن اشاره شده :

از ایده تا اجرا

چهارشنبه برنامه راس ساعت ۱۴:۳۰ با پخش قرآن و سرود ملی به صورت رسمی آغاز شد. در ابتدا آقای صابری (مجری برنامه)، علاوه بر معرفی خود , برنامه رویداد و اتفاقاتی که قراره بیفته رو به صورت کلی اشاره کرد. سپس نوبت به سخرانی مهندس ناصری شد با موضوع از هیچ تا ایده. ایشان در این کارگاه با این موضوع که چگونه میشود ایده پردازی کرد و از هیچ یک ایده ناب ساخت صحبت کردند . در ادامه اقدام به برگزای یک مسابقه ایده پردازی کردند که برای این کار از ایده نیم پز استفاده کردند و شرکت کننده ها به تیم های ۴ نفره تقسیم شدند و مشغول انجام دادن شدند بعد از این مسابقه یخ شرکت کننده ها تا حدی آب شد و بعضی دیگر که بخار شدن!!! بارش فکری خیلی خوبی بود و شرکت کننده ها ایده های جالب و خوبی دادند.

سپس نوبت به سخرانی مهندس ابوطالبی رسید. ایشان که از مربیان استارتاپ ویکند بودند بوم مدل کسب و کار رو برای شرکت کننده ها توضیح و شرح دادند. در ادامه سخرانی دکتر شهشهانی با موضوع بازار و تحلیل بازار ایراد شد که سخن های با ارزشی را نقل کردند.

سپس به قسمت خوب قضیه يعني پذیرایی رسیدیم و بعد از استراحت کوتاهی نوبت به سخنرانی محمد رضا صالحی رسید که او از تجربیاتی که در ایده تا اجرا و استارتاپ ویکند به دست آورده بود سخن گفت پس از آن مهندس ناصری روند کار تیمی و برنامه پنج شنبه رو برای شرکت کننده ها بازگو کردند سپس شرکت کننده ها در تیم هایی با موضوع گردشگری و آموزش و سلامت و آزاد و تفریح و سرگرمی و … تیم خود را مشخص نمودند.

با آغاز روز پنج شنبه شرکت کننده ها در محل تالار دانشگاه شیخ بهایی حاضر شدند و تقریبا در ساعت ۸:۵۰ صبح روز دوم رویداد آغاز شد . در ابتدا کار سخنرانی بسیار زیبای مهندس عزیز بنی هاشمی درباره ضرورت کار تیمی بود . بعد از اتمام سخنرانی مهندس بنی هاشمی عکس دسته جمعی به یادبود گرفته شد و شرکت کنند گان برای استراحتی کوتاه و پذیرایی تالار را ترک کردند.

بعد از استراحت هر تیم به همراه تسهیل کننده گان خود به کلاس های خود رفتند تا کار تیمی را آغاز کنند . فرایند کار تیمی به این صورت با یک طوفان فکری آغاز میشد تا تیم ها به یک ایده ناب در موضوع خود برسند کار همگی تیم ها به خوبی پیش می رفت ولی برای بهتر شدن ایده های تیم ها ، مربی های رویداد به هر تیم سر میزدند و مشکلات تیم ها را برطرف میکردند .این تیم شامل افراد زیر بود:

• مهندس مهدی ناصری

• محمد حسن شهشهانی

• مهندس علیرضا کرمی

• مهندس عاطفه داوریان

• مهندس علیرضا ابوطالبی

در مرحله اول کار تیمی طوفان فکری انجام شد و در هر تیم تعداد زیادی ایده مطرح شد و بعد از آن روی مسائل کمی و کیفی این ایده ها بحث شد تا در انتها هر تیم به یک ایده نهایی دست یابد . همچنین حضور مربی ها در حین کار تیمی تاثیر به سزایی داشت و تیم ها را در مسیر درست قرار میدادند. تیم ها بعد از سه ساعت کار فکری بسیار دشوار برای ناهار و نماز و استراحت از کلاس ها خارج شدند و نفسی تازه کردند . بعد از این استراحت تیم ها کار روی بوم مدل کسب و کار را آغاز کردند و تا ساعت هفت همگی خسته ولی پرانرژی در تالار برای اختتامیه و ارائه نهایی آماده شدند . در اختتامیه ابتدا از تسهیل کننده گان و مربیان و برگزار کننده گان رویداد تقدیر کوتاهی به عمل آمد و ارائه های تیم ها آغاز شد .

در ارائه ها هر تیم ۵ دقیقه فرصت دارد تا ایده خود را برای داوران توضیح دهد و در ۵ دقیقه بعدی باید به سوالات داوران درباره ایده ها پاسخ میدادند. پس از اتمام ارائه ها داوران به شورا نشستند تا تیم های برتر را انتخاب کنند و شرکت کننده گان هم از فرصت استفاده کرده و عکس های یادگاری با هم تیمی های خود می انداختند .

ایده های مطرح شده در این دوره :

ایده suite travel iran :

راه اندازی کمپین و تور های گردشگری برای کشور های سرد سیر به ویژه روسیه

ایده نت پوش :

برنامه ای که بر اساس استاندارد هایی خرید پوشاک اینترنتی انجام دهند.

ایده زی زی گولو :

براورده کردن آرزوی دوران کودکی

ایده باغ شیطنت :

ارایه شیوه جدید درمانی برای کودکان پیش فعال و افزایش کیفیت زندگی آنها

ایده shop che :

فراهم کردن شرایطی برای فروش بیشتر فروشگاه ها

ایده easy app :

برنامه ای برای آموزش آسان و سریع نرم افزار های کاربردی موبایل

ایده پانتونت :

اجرای پانتومیم اینترنتی

ایده خاله بازی :

نرم افزاری که محیطی قابل اطمینان و امن را برای بازی کودکان ایجاد میکند.

ایده نان آور خانواده :

سایتی که امکان خرید نان و … را برای افرادی که وقت خرید ندارند فراهم میکند.

در انتها سه تیم برتر معرفی شدند :

۱٫ تیم آموزش نرم افزار easy app

re-6

۲٫ تیم تفریح و سرگرمی نرم افزار خاله بازی

re-5

۳٫ تیم آزاد سایت پانتونت

re-4

داوران رویداد :

دکتر محمد گوهریان ( مدیر عامل شرکت گز سکه )

مهندس ناصری ( دبیر علمی رویداد )

محمود باقری ( نماینده رسمی هاکا گلوبال )

تیم اجرایی همایش :

• دبیر عملی همایش : مهندس ناصری

• تیم برگزاری : محمد رضا صالحی ، مجتبی عزیزی ، حمید صابری
با تشکر ویژه از جناب آقای مهنس مهدی تابعی

• کادر اجرایی : محمد مهدی مرتضوی و رضا پور باقری

• عکاس و سازنده کلیپ : علی حاج کاظمیان

• تسهیل کنندگان : آقای طه قاسمی ،خانم ها سحر حسینی و مژگان محمد شریفی و آمنه چوپانی و شادی میر قادری و الهه جانی و شادی رمضانی و اهدا خالقی و فاطمه موسی کاظمی

همچنین از تمام عزیزان و دست اندرکاران آقایان امین ترکی و مصطفی رشادی و محمد رضا عبدلیان و سروش صارمی و خالد امینی و طه قاسمی و خانم ها حریر ریاحی و شادی امامی و زهرا فیروزی و بهناز دشتی و افروز کربکندی و سحر حسینی که ما رو در برگزاری رویداد یاری رساندند کمال سپاس گذاری را داریم.

نتایج نظرسنجی رویداد :

re-1

re-2

عکس دسته جمعی رویداد :

re-3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *